sobota 2. ledna 2016

Utekl jsem z Osvětimi - Rudolf Vrba

Nějak jsem se začetla do tohohle tématu. Knihy na které jsem natrefila jsou dobře napsané, čtou se jedním dechem, i když mám po jejich přelouskání vždycky nějak jinou náladu,... Nehledejte v tom hlubokou myšlenku, ale aspoň jednu z nich by si měl asi přečíst každý,.. Obálka mě moc nelákala, ale jsem ráda že jsem to nevzdala.

Podle skutečného příběhu.


Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora.

Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům.
Žádné komentáře:

Něco málo o holce z tramvaje

Vždycky jsem četla ráda, ale až zas poslední dobou na to najdu trochu času cestou do práce a zpět. Prostě nastoupím do tramvaje a zapíchnu nos na půl hodiny do knihy nebo do čtečky.

Někdo dává knihám hvězdičky, někdo čísla - já jim začala dávat barvy. Fakt, zkuste to. Představte si knihu kterou čtete a uvidíte, že je barevná. Pro každého jinak.

Za každou návštěvu jsem ráda, každý komentář mi napoví, co jsem udělala dobře nebo špatně.